Rejse til Malta – Meliha Holiday Centre
Lørdag den 3. oktober – lørdag den 10. oktober 2026.
Afgang fra København den 3. oktober (tid oplyses senere)
Hjemkomst den 10. oktober (tid oplyses senere)
Pris: 6.500 kr. inkl. fly, ophold og transfer – ekskl. mad og evt. udflugter.
depositum 2.000 kr, som skal betales seneste d. 31. december 2025.
Vi rejser til solrige Malta og bor en hel uge på Meliha Holiday Centre, i 3-værelses bungalows med egen gårdhave. Der indkvarteres 2 personer pr. bolig, hver med eget værelse og fælles køkken og bad.
Opholdet giver mulighed for:
· Afslapning i lune omgivelser
· Egen tid eller fællesskab
· Mulighed for lokale udflugter
Malta er en lille ønation beliggende midt i Middelhavet, syd for Sicilien. Den består af tre beboede øer: Malta, Gozo og Comino, hvor hovedøen Malta er den største og mest befolkede. Landet har omkring 520.000 indbyggere og er en af verdens mindste og mest tætbefolkede stater.
På trods af sin beskedne størrelse rummer Malta en fascinerende blanding af historie, kultur og naturskønhed. Øen har været centrum for handel, krig og kultur i tusindvis af år og bærer tydelige præg af romersk, arabisk, normannisk, spansk, fransk og britisk indflydelse. I dag er Malta en selvstændig republik og medlem af EU.
Hovedstaden Valletta er på UNESCOs verdensarvsliste og byder på barokarkitektur, museer og smukke udsigter over havet.
Det maltesiske sprog er en unik blanding af arabisk, italiensk og engelsk – og engelsk er også et af de officielle sprog.
Klimaet er varmt og solrigt størstedelen af året, hvilket gør Malta til en populær rejsedestination.
Øen er kendt for sine gamle templer, klare blå laguner, små fiskerbyer og dramatiske klippekyster.
Malta er hjemsted for nogle af verdens ældste fritstående bygningsværker – de megalitiske templer, som er ældre end både Stonehenge og pyramiderne i Egypten. Øens strategiske placering har gjort den eftertragtet gennem århundreder, senest som britisk koloni indtil 1964.
Malta er i dag en spændende blanding af gammelt og nyt, og tiltrækker både turister, studerende og digitale nomader med sin historie, venlige befolkning og moderne livsstil.